Na burze a finančných trhoch nemôže uspieť každý!

Na burze a finančných trhoch nemôže uspieť každý!

Jedným z lákadiel mnohých mentorov, brokerov, partnerov ap. je to, že na burze  môže uspieť každý, stačí, ak sa pridá na tú  našu správnu cestu.

Milí traderi a budúci traderi, väčšia blbosť ako je toto, v skutku neexistuje. Ako by Vám znelo toto:  Každý môže uspieť ako chirurg, alebo každý môže uspieť ako právnik, stačí že pôjdete na našu školu.

 Vec  sa má, bohužiaľ, tak, že na trading väčšina ľudí jednoducho nemá správne predpoklady.

Typicky nový záujemca o trading sa ako prvé zaujíma o to, koľko môže mesačne zarobiť, ak investuje 1000 eur. A ako druhé ho zaujíma, ako sa to má zdaniť a ako sa tomu vyhnúť.  To je absolútne chybná nesprávna otázka a hneď prvý predpoklad hovoriaci o tom, že trading nebude to, čo ho v budúcnosti bude živiť, ako koníček to s ním však môže ostať veľa rokov.

Som z tých mentorov, čo sa stretávajú skôr so skúsenou skupinou traderov a napravujem chyby spôsobené nesprávnym počiatočným nasmerovaním, čerpaním  voľne dostupných informácií ap., ale dosť často pracujem aj s úplnými začiatočníkmi, a teda mám dobrý prehľad aj v tejto skupine ľudí.

Na finančných trhoch, bohužiaľ, naozaj každý uspieť nemôže, a to platí rovnako aj pre kryptomenových nadšencov, a akýchkoľvek nových nadšencov akéhokoľvek nového trhu, čo sa aktuálne dostane do módneho trendu.

K úspechu na trhoch nestačí len drina a nestačí ani tá správna cesta, sú tu potrebné určité vlastnosti a črty, ktoré každý z nás nemá, alebo je potrebný kokteilový mix  namiešaný zo správnej cesty, šťastia a tvrdej driny, čo určite nepočuje nikto rád. Šťastie je často faktor stojaci pri rôznych ľuďoch.

My však musíme počítať s tým, že šťastie pri nás nestojí a stáť ani nebude.

Musíme mať preto tu správnu cestu, tvrdú drinu a aj určité povahové vlastnosti na to, aby sme mohli uspieť!

Aké vlastnosti by teda mal mať niekto, koho bude v budúcnosti trading živiť? Sú to:

1. cieľavedomosť,

2. vytrvalosť,

3. pozitívny postoj k riziku,

4. schopnosť  počúvať rady skúsenejších,

5.  pokora (dá sa naučiť),

6. schopnosť znášať ťažké aj dobré obdobia neutrálne (dá sa naučiť),

7. podnikateľský duch,

8. základná finančná gramotnosť (dá sa naučiť),

9. základné technologické znalosti (dá sa naučiť),

10. kritické a logické myslenie na dobrej úrovni,

11. schopnosť poučiť sa z vlastných a cudzích chýb,

12. schopnosť postaviť sa na nohy po páde na dno.

To sú podľa mňa základné vlastnosti, ktoré sú potrebné  k úspešnému tradingu. Mám však aj dobrú správu, nie je nutné mať všetky tieto vlastnosti, veľa z nich sa dá časom naučiť a niektoré sa dajú úplne vynechať, predĺži sa tak však Vaša cesta do cieľa. Napríklad, ak máte nekončiacu vytrvalosť a schopnosť stále vstať na nohy po páde na dno, môže to nakoniec stačiť!

 A aké sú najčastejšie chyby, ktorých sa neúspešní traderi dopúšťajú ?

  1. Príliš sa zameriavajú na to, kam pôjde trh a ak ide inam ako čakajú, tak hľadajú dôvod, prečo. Je to ten posledný bod, čo majú riešiť.
  2. Sú netrpezliví, chcú zisky na dennej báze, v lepšom prípade na mesačnej báze, a tým sa nútia robiť ďalšie zbytočné chyby, trh jednoducho nedáva príležitosti každý mesiac a už vôbec nie každý deň. Na to je už v dnešnej dobe veľmi likvidný.
  3. Nedokážu znášať straty, týmto si prejde úplne každý,  ľudia sa snažia hľadať nejaký systém bez strát, ale  taký nenájdu, vždy nejaké straty musia byť, aj keď budú obchodovať trojstranné arbitráže, príde k tomu, že strata nastane pri nezaplatení brokera ap. Vždy budú zlé a dobré obdobia, problém je vždy v tom, že v zlom období aj skúsený človek preskočí na niečo nové. A znova dostane na hubu.
  4. Nemajú žiadny systém a ak ho aj majú, tak ho nedokážu dodržať, nemajú dokonca ani žiaden plán A, nieto ešte plán B a plán C. A trh robí skoro stále niečo úplne iné, ako si človek predstavuje.
  5. Vyberajú si tie najťažšie spôsoby obchodovania, ako je ID trading alebo scalping. Je to niečo, čo je síce veľmi lákavé a pre brokera výhodné, na druhej strane však veľmi nákladné, časovo a emočne náročné a teda náchylné k obrovskému množstvu chýb, ziskový trading neznesie skoro žiadne chyby.


Posuňte sa na FOREXe ďaleko pred ostatných!

Komentáre